04.03.2020 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

BERGAMA’DA BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ

BERGAMA’DA BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ

İZMİR’İN BERGAMA İLÇESİNDE BU YIL İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLEN YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİNE, İLGİ YOĞUN OLDU. KIYASIYA GEÇEN FİNAL MÜSABAKASINDA BAŞPEHLİVANLARDAN ALİ GÜRBÜZ, RAKİBİ ERTUĞRUL DAĞDEVİREN’İ YENEREK BİRİNCİ OLDU.

Bergama Belediyesi, Kınık Belediyesi ve EGEPOL hastanelerinin ortaklığında bu yıl ilk kez, yağlı pehlivan güreşleri yapıldı. Kleopatra Ilıca Sahası Er Meydanında gerçekleştirilen güreşler ‘Minik 1’, ‘Minik 2’, ‘Teşvik 1’, ‘Teşvik 2’, ‘Tozkoparan’, ‘Ayak’, ‘Deste Küçük’, ‘Deste Büyük’, ‘Küçük Orta Küçük’, ‘Küçük Orta Büyük’, ‘Büyük Orta’, ‘Başaltı’ ve ‘Baş’ kategorilerinde gerçekleşti. 350 pehlivanın mücadele ettiği güreşleri, Bergama ve Kınık ilçelerinden gelen yaklaşık 5 binin üzerinde vatandaş izledi. Güreşler öncesi saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından Bergama Müftüsü Hayrullah Yavuz’un öncülüğünde toplu dua edildi. Ağalık ihalesini 50 bin TL ile kazanan Tuncer Çalışkan, ‘Bergama Güreşlerinin Ağası’ seçildi.

Konuşma yapan AK Parti İzmir Milletvekili olan aynı zamanda organizasyona katkı koyan hastanenin Yönetim Kurulu Başkanı Necip Nasır, “Güreş, sporun centilmenlik olduğunu dünyaya tanıtan yegane spor. Bu yüzden Ata sporumuzu bizlerin desteklemesi gerekiyor. Bu işin çekirdeğinden gelen, bu işe gönülden hizmet eden organizatörlerimiz var. Biz de bir nebze katkıda bulunarak gelecek kuşaklara taşımak için Ata sporumuza destek oluyoruz” dedi.

Bergama Belediye Başkanı AK Partili Hakan Koştu ise geleneksel ata sporu olan yağlı güreşleri ilk kez Bergama’da düzenlemekten ve güreşseverlerle buluşturmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, “İlkler şehri Bergama’da böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için ve ilkini gerçekleştirdiğimiz için gururluyuz. Bu sezonun açılışını da tarihi kentimiz Bergama’dan yaptık. Önümüzdeki yıl Bergama Kermesinde güreşlerimizin ikincisini düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

ALİ GÜRBÜZ BİRİNCİ OLDU

Minik 1 kategorisiyle başlayan güreşler başpehlivanların güreşleriyle izleyenlere büyük heyecan yaşattı. Baş kategoride Mehmet Yeşil Yeşil, çeyrek finalde rakibi Ertuğrul Dağdeviren’e yenilerek elendi. Kıyasıya geçen müsabakalarda Ali Gürbüz ve Ertuğrul Dağdeviren rakiplerini yenerek finalde karşı karşıya geldi. İzleyenlerin alkışlarıyla başlayan ve kıran kırana geçen final müsabakasında Ali Gürbüz, rakibi Ertuğrul Dağdeviren’i yenerek birinci oldu. Müsabakaların ardından kategorilerinde dereceye giren güreşçiler madalyalarını ve kupalarını aldı. Baş kategoride Ali Gürbüz birinci, Ertuğrul Dağdeviren ikinci, Ali Yanatma ve Süleyman Aykırı’da üçüncülük kupasının sahibi oldu.

BERGAMA VE KINIK BELEDİYESİ EGEPOL HASTANESİ YAĞLI GÜREŞLERİ 23 NİSAN SALI AKŞAMI SAAT 22.00’DA TEK RUMELİ TV SPOR MÜDÜRÜ MEHMET ÇELİK’İN HAZIRLAYIP SUNDUĞU GÜREŞE DAİR FARKIYLA İZLEYEBİLİRSİNİZ.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ