03.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

BİR GÜREŞ HİKAYESİ AYDIN DEMİR VE ARAP MUSTAFA

BİR GÜREŞ HİKAYESİ AYDIN DEMİR VE ARAP MUSTAFA

BİR GÜREŞ HİKAYESİ AYDIN DEMİR VE ARAP MUSTAFA

Tarihten bir yaprak, Geçmiş zaman olur ki…

Fotoğraf 70 yıllarda yapılan bir güreş müsabakasına ait.

İki dev isim o dönem İzmit’in Durhasan Köyünde karşılaşırlar.

Güreş alanına önce lüks bir araba ile güreş alanına Manisalı Arap Mustafa girer, güreş severler büyük bir coşkuyla karşılar Arap Mustafayı.

Rakibi Karamürselli Aydın Demir ise sakin ve mütevazi bir şekilde yürüyerek kenardan usulca güreş alanına girer.

Güreş o zamanlar bugün ki gibi Belediyeler vede Sponsorlar desteğiyle düzenlenmez.

Güreş sevdalısı İş Adamları ve Muhtarların fedakarlıkları tarafından destek görür.

Güreşi organize eden Durhasan Köy Muhtarı Arap Mustafa ve Aydın Demir’in kispetlerini giyip er meydanına geldikleri anda ortaya çıkarak seslenir Pehlivanlara; “Bütün Pehlivanların kenara çekilmesini ister ve güreşleri durdurur ve sadece Arapla, Demirin güreşmesini sağlar” ve öylede olur.

Nefesler tutulur, herkesin gözü bu iki ezeli rakiptedir.
Bir süre önce Edirne’de Merhum Arap Mustafa’nın parmağı Aydın Demir’in gözüne girmesi fısıltılarla güreş severler tarafından konuşulur. Acaba Aydın Demir rövanşta bu acıyı nasıl rakibine yansıtacaktır diye yorumlar yapılır.

Güreş yaklaşık yarım saat sürer Aydın Demir paçalarına zaman zaman yapışsa da bir türlü kasnakla birleştiremez Arap Mustafa’nın sık sık Demir’e el enselerle yoklayıp güreşi yere indirip sarmadan kazığa dönse de bir türlü kündeye getirememiştir.

Her iki pehlivan karşılıklı oyunlarla nefes nefese güreşe devam ederken vücutları kurumaya başlayınca yağcıdan istedikleri yağ gelmeyince dururlar.

Ancak yağ bitmiştir hemen köye adam salınır ve yap gelene kadar güreş yarım saat kadar durmuştur. Yağ gelip Pehlivanlar yağlandıktan sonra güreş tekrar başlar, yaklaşık on, on beş dakika sonra rakibi Arap Mustafayı paçasından kavradığı gibi kasnakla birlikte şöyle havaya kaldırıp dengeler ve o müthiş oyunuyla öyle bir çevirir ki Aydın Demir Arap Mustafayı sırt aşağı getirerek maçı kazanır.

Manisa’nın ve yağlı Güreşlerimizin Büyük Ustalarından Merhum Arap Mustafa geldiği lüks otomobilin bagajında elinde karpuz yiyerek alandan ayrılır. Rakibi Aydın Demir usta ise severlerin omzunda galibiyetinin tadını çıkartır.

Arap Mustafa Ustaya Allah’tan Rahmet, Altın Kemerli Başpehlivan Aydın Demir’ede sağlıklı bir ömür diliyorum.

Mehmet Çelik – Tek Rumeli Tv Spor Müdürü

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Aries Candan dedi ki:

  Eee demek ki er meydanında cebi değil bileği güçlü olan kazanırmış 🙂
  Harika bir yaşanmışlık. Teşekkürler

 2. Saim dedi ki:

  Sıkça görüyorum Aydın Abiyi…İlk karşılaştığımda bahsedicem bu yazıdan

 3. Bilgin MERGEN dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz, cocukluk yıllarımıza gitmiş olduk.Sayın Mehmet ÇELİK Kumluca guresini kanalınızdan izledik sağolun, varolun.
  Alt boylardaki kürsü sonuçlarını tvde altyazıyla veya kısa bir anonsla/ veya internet sitesinde /facebookta paylaşma imkanı olursa cefakar seyiircileri mutlu edersiniz.Onlarda hemşehrilerinin ve takip ettikleri pehlivanların form durumu hakkında biraz daha bilgi sahibi olur.
  Emekleriniz için tekrar teşekkürler

BİR YORUM YAZ