05.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

DÜNYA U23 GÜREŞ Şampiyonasında TÜRKİYE İDDİALI

Yusuf Taşkan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 44 makalesi bulunuyor.

DÜNYA U23 GÜREŞ Şampiyonasında TÜRKİYE İDDİALI.
UWW ilk kez bu yıl U23 Dünya Güreş Şampiyonasını 21-26 Kasım tarihlerinde Polonya’da içinden Vistül nehrinin geçtiği tarih ve kültür şehri Bydgosczc kentinde düzenliyor.
U23 yani 23 yaşaltı güreşçiler için UWW  2015 yılında Avrupa Şampiyonasını da ilk kez Polonya’da  düzenlemişti. 2016 ve 2017 yılı Avrupa şampiyonaları da oldukça ilgi görünce UWW tam 20 yıl sonra U23 Dünya Şampiyonası organizasyonuna karar vermişti. Aslında yıllar öncesinde de FILA Ümitler (20 yaşaltı-Espoir) Dünya şampiyonalarını düzenlemişti. Ancak 1997 yılından itibaren Gençler kategorisi yaş sınırı (17-20 yaş) olunca ümitler şampiyonaları iptal olmuştu.
Şahsen ben de Avrupa Dünya U23 Güreş Şampiyonası yeniden düzenlenmesi konusunda TGF ve UWW Yöneticilerimizle birçok kez görüşmüştüm. Bu konuda UWW Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ahmet Ayık ve R.M. YAKŞİ ile UWW Protokol Direktörü Önder Yakşi’nin girişimleri sonuç vermiştir.
Avrupa Dünya Olimpiyat Şampiyonu Güreşçilerimizden Hamza Yerlikaya,  Mahmut Demir,  Şeref Eroğlu, Sebahattin Öztürk, Nazmi Avluca, Zekeriya Güçlü,  Yüksel Şanlı, Harun Doğan Avrupa ve Dünya Ümitler ( Espoir)’de de şampiyon ve madalya kazanarak kendilerini dünyada göstermişlerdi. Tüm ülkeler Tokyo Olimpiyatlarında yer alacak güreşçilerini U23 Dünya Şampiyonasında güreştirerek tecrübe kazandıracaklar. 2015-2016-2017 U23 Avrupa şampiyonu olan bazı güreşçiler büyüklerde de Avrupa ve Dünya Şampiyonu olarak dikkat çektiler.
Serbestte Olimpiyat Dünya Avrupa Şampiyonu Rus Abdulrashid Sadulaev, Hacımurad Rashidov, Türkiye’den Süleyman Atlı, Dünya Şampiyonu İtalyan Frank Chamizo Marguez, Taha Akgül’ün rakibi Dünya Şampiyonu Gürcü Geno Petriasvili, Grekoromende Olimpiyat 3.sü Rus Sergey Semenov, Alman Denis Kudla, Gürcü S.Bolkvadze, Lasha Gobadze ve Z.Pataridze, Sırp Viktor Nemes, Azerbaycanlı Murad Mamadov, Orhan Nuriev, İslam Abbasov Dünya ve Olimpiyatlarda madalya kazanan isimler. Kadınlarda da Olimpiyat 2.si Rus Valeria Koblova, Dünya Şampiyonu Belarus Vanese Kaladniskaya, İrina Kurachkina, M.Mamashuk, Finli Petra Olli, Fransız L.Koumba, Macar Z.Nemeth, Azeri Turkan Nasırova, Leyla Kurbanova, A.Kolesnik, T.Omelcenko, Ukraynalı Oksana Livach, T.Kit, Türkiye’den Evin Demirhan ve Buse Tosun dikkat çeken güreşçiler.
Avrupa dışından ise serbestte İranlı A.Rıza Karimimachiani, Younus Firuz, Amin Taheri, ABD’li Daton Fix, McKee, McKenna, Kazak Dauletbekov, Kübalı, Japon, Hint ve Moğol güreşçiler favoriler arasında.
Grekoromen Stilde Avrupa ülkeleri ile İran, Küba, ABD, Kadınlarda Japon, ABD ve Çinli güreşçiler iddialılar.
Ülkemizin son üç Avrupa U23 Şampiyonasında aldığı dereceler ise şöyle :
2015 Walbrzych (Pol) ‘da:  Türkiye 1 Altın 9 Bronz 10 Madalya kazandı. Grekoromen Milli Takımımız Avrupa 3.sü  Serbest ve Kadınlar 4.cü olmuştu.
ALTIN MADALYA :
Grekoromen: 98kg Fatih Başköy
BRONZ MADALYALAR :
Grekoromen :
66kg Enes Başar
80kg Doğan Göktaş
Serbest :
57kg Nebi Uzun
61kg Recep Topal
74kg Murat Ertürk
97kg Y.Can Zeybek
Kadınlarda :
48kg E. Demirhan
60kg Hafize Şahin
63kg Buse Tosun
2016 Rusçuk (Bulgaristan) ‘da:
Türkiye 4 Altın 2 Gümüş 8 Bronz 14 Madalya kazandı.
Serbest, Grekoromen ve Kadınlarda Üç Takımımız da Avrupa 3.sü oldu.
ALTIN MADALYALAR:
Serbestte :
74 kg Muhammet Nuri Kotanoğlu
Grekoromende :
71 kg Y.Emre Başar
Kadınlarda:
48 kg E.Demirhan
69 kg Buse Tosun
GÜMÜŞ MADALYALAR:
Serbestte :
57 kg Barış Kaya
Grekoromende :
80 kg Burhan Akbudak
BRONZ MADALYALAR:
Serbestte :
65 kg Mustafa Zopalı
70 kg Muhammed Akdeniz
86 kg Kadir Yazıcı
125 kg Y.Emre Dede
Grekoromende :
66 kg Enes Başar
Kadınlarda :
55 kg Bediha Gün
58 kg Derya Bayhan
63 kg Aslı Tuğcu
2017 Szombathely (Macaristan)
Türkiye 3 ALTIN 3 GÜMÜŞ 2 BRONZ 8 MADALYA kazandı.
Serbest ve Grekoromen Milli Takımımız Avrupa 3.sü Kadınlar Milli Takımımız 4. oldu.
ALTIN MADALYALAR :
Serbestte :
57 kg Süleyman Atlı
74 kg Murat Ertürk
Grekoromende :
130 kg Osman Yıldırım
GÜMÜŞ MADALYALAR:
Serbestte :
61 kg Sedat Özdemir
65 kg Haydar Yavuz
Kadınlarda :
Bedia Gün
BRONZ MADALYALAR:
Grekoromende :
98 kg Fatih Başköy
Kadınlarda:
48 kg E.Demirhan
Üç U23 Avrupa Şampiyonasında

Serbest Stilde Murat Ertürk 1 Altın 1 Bronz 2 Madalya, M.Nuri Kotanoğlu ve Süleyman Atlı 1’er Altın Madalya,

Grekoromen Stilde Fatih Başköy 1 Altın 1 Bronz 2 Madalya, Y.Emre Başar ve Osman Yıldırım 1’er Altın Madalya

Kadınlarda Evin Demirhan 1 Altın 2 Bronz 3 Madalya,  Buse Tosun 1 Altın 1 Bronz ve  Bedia Gün 1 Gümüş 1 Bronz 2’şer Madalya ile en başarılı güreşçilerimiz oldu.
Tokyo Olimpiyatları Madalya adayları Polonya’da mindere çıkacaklar..
Taha Akgül’ü yenen Dünya Şampiyonu Gürcü Geno Petriasvili, Rıza’nın rakibi Olimpiyat 3.sü  rakibi Rus Semenov, İranlı ABD Japon birçok şampiyonlar mindere çıkacak
Bizim Avrupa U23 Şampiyonu 6 Güreşçimiz Süleyman Atlı Murat Ertürk Fatih Başköy Osman Yıldırım Buse Tosun Evin Demirhan da Polonya’da Dünya Şampiyonasında güreşecekler.
U23 Milli Takımlarımız A Milli Takım Teknik Kadroları ile Polonya’daki  Dünya Şampiyonasına hazırlandılar. Takım olarak Avrupa 3.lüğünü kazanmış olan üç takımımız da Dünya Şampiyonasında da ilk üç içinde yer almak için mindere çıkacaklar.
Güreş Milli Takımlarımızda Ankara ASKİ’den 6, Yalova Tersaneler Spor Kulübünden 5, İstanbul BŞBld. ve Ankara TEDAŞ Spor’dan 3’er, Erzurum BŞBld. Spor’dan 2,  Bursa BŞBld. Akhisar Bld. Edirne Trakya Birlik, Tekirdağ Çorlu Bld. kayseri Şekerspor 1’er güreşçi bulunuyor.
Dünya U23 Güreş Şampiyonasında mücadele edecek olan tüm güreşçilerimize başarılar dileriz. Tuttukları Altın Madalya olsun. Allah Güreşçilerimizin yar ve yardımcısı olsun.
Minderin Arslanlarına ve Sultanlarına Başarılar…
İnş.Müh. Yusuf TAŞKAN BOLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ