05.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

KIRKPINAR VE RİO OLİMPİYATLARI YAKLAŞIRKEN

Yusuf Taşkan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 44 makalesi bulunuyor.

Futbol şampiyonası, Kırkpınar ve Olimpiyat oyunları hazırlıkları. Avrupa futbol şampiyonası bizim için buruk bir şekilde geride kaldı. Kötü başladık Çek takımını yenerek umutlandık. Ama en iyi 3. olma umudumuz gerçekleşmedi ve evimize döndük. Olimpiyatlar için de sayılı günler kaldı. Rio olimpiyat oyunları 5 Ağustosta başlayacak.

Kota mücadelesi de bazı branşlarda sürüyor. Basketbol Kadın Milli Takımımızın Arjantin, Kamerun ve Küba’yı yenerek Rio kotası almasıyla 93 sporcumuz ile olimpiyatlarda olacağız. Ancak Atletizm, Boks, Basketbol Milli Takımlarımızın kota mücadelesi başarılı olursa olimpiyatlara 100 civarında sporcuyla katılacağız. Tabii ki olimpiyatlara katılım kadar madalya da önemli. 2012 Londra olimpiyatlarında 2 altın 2 gümüş 1 bronz kazanmıştık. Ancak Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut madalyaları doping olayı dolayısıyla IOC tarafından ellerinden alınınca Türkiye madalya sayısı 1 altın 1 gümüş 1 bronz madalyaya düştü.

Bu arada yine halterde Kazak sporcularda çıkan doping olayı dolayısıyla Londra’da 4.olan Sibel Şimşek bronz madalya alabilir. Genelde bu madalya tablosu ülkemiz açısından pek iç acıcı değil. Rio ’da sporcularımız Londra’dan daha iyi sonuçlar ve bol madalyalar kazanmak için çalışmalarını kamplarda sürdürüyorlar. Olimpiyatlarda en büyük madalya umudumuz yine Güreş, Taekwondo, Boks, ve halter olacak. Atletizm, Judo, Atıcılık, Yüzme de sürpriz yapabilecek branşlar. Türk Spor camiası Rio beklentisi 3-4 Altın olmak üzere Toplam 7-8 madalya. Bakalım Rio’da neler olacak? Kırkpınar da bizim yedi asırlık mirasımız. Anadolu’dan Rumeli’ye Yesi’den Gelibolu’ya 1354 yılında geçen ecdadımız, Atasporumuz Güreş ile de bu tarihi olayı ölümsüzleştirmiştir. Bu yıl 655. Yılında Kırkpınar Güreşlerini yine sporseverler ve ülkemiz yanında dünya da merakla bekliyor.

Doping cezası nedeniyle üç yıl çayırlardan uzak kalan Başpehlivan Ali Gürbüz müthiş bir dönüşle rakiplerine gözdağı verdi. Kırkpınarın son başpehlivanları Orhan Okulu, Fatih ATLI, İsmail Balaban, Mehmet Yeşilyeşil, Recep KARA, Şaban Yılmaz, Hasan Tuna da yaptıkları güreşlerde hep kürsülerde yer alarak iddialı olduklarını gösterdiler.

Keza kırkpınarın ve güreşseverlerin örümce adamı Serhat Gökmen, Milli güreşçilerimiz Serhat Balcı, Faruk Akkoyun, demir adam lakaplı Abdullah Güngör, Hamza Köseoğlu , Sermest Bulut, Ali Rıza Kaya ve Salih Erinç, Antalya’nın genç umutları İsmail Koç, Hasan Cengiz, İsmail Erkal ve Sinan Kaya, Adapazarlı Süleyman Aykırı ve Kavakçı kardeşler, Karamürselli Ali Güngör Ekin, Kaan Kaya, Erkan Ertan ve Gökhan Arıcı da bu meydanda biz de varız demek için hazırlanıyorlar.

Bu yıl da merakla beklenen acaba başpehlivan kim olacak ? Favori isimler belli. Ama kuralarda neler olur ?

Erken eşleşmeler bazı güçlü isimlerin yolunu kesebilir. Genelde son başpehlivan Orhan Okulu ile Ali Gürbüz, Recep Kara ve Fatih Atlı herkesin favorisi. Ancak adı üstünde Ermeydanı orası. Edirne Sarayiçi her türlü sonuca açık. Güreşseverlerin isteği kim başpehlivan olursa olsun ama puanlama ile değil de yenişle ve hakkederek olsun. Biz de pehlivanlarımıza cazgırlar gibi Allah derman versin diyelim.

İnşaat Mühendisi Yusuf TAŞKAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ