04.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

KIRKPINAR’A 43 GÜN KALA

Mehmet Çelik

Yazarın şu ana kadar yazılmış 12 makalesi bulunuyor.

Öncelikle bütün güreş camiasının ve İslam alemine hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Çok uzun zamandır yağlı güreş severlerinin  özleyerek ve merak ederek beklediği Ali Gürbüz’lü güreş sezonu şu ana kadar birçok sürprizide beraberinde getirdi.

Kumluca her sezon olduğu gibi bu sezonda güzel bir başlangıç yaptı. Sonrasında Ali Gürbüz uzun zamandır ayrı kaldığı çayırlara yeni takımı Muratpaşa Belediyesi adına güreş alanında yerini aldı.

Herşey  güzel, gün güzel başlamıştı Muratpaşa Er meydanında. Seyirci beklenenin üzerinde ilgi göstermiş. Hatta bu noktayı atlamayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal alanın dışınada seyredebilmeleri için büyük video voller koydurarak led ekranlardan oturma düzenine kadar hazırlık yaptırmıştı.

Ancak Ali Gürbüz hayranları illede çayırın kenarında olmak isteyince kontrol elden çıktı. Kapasitesinin üzerinde seyirci sahaya girince güçlükler kaçınılmaz oldu.

Biz güreşe gelelim Büyük bir heyecan ve merakla Muratpaşa Ermeydanında evdeki hesap Ali Gürbüz ve severleri için çarşıya uymamış daha ilk turlarda puanlamaya kadar giden mücadelede Recep Kara’ya yenilince Ali Gürbüz için kötü bir dönüş, güreş severler için ise hayal kırıklığı yaşatmıştı.

Sonrasında Gürbüz bu yenilgiden ders alarak eksiklerini görmüş, ilk öce Bursa Nilüfer, Çalı güreşlerinde Ekrem Yavuzla final yaparak bu mücadeleden yıllar sonra ilk kürsü birinciliğini ilan etmişti. Tabi her güreş onu biraz daha ileriye taşıyor toparlanıyordu Ali.

Çalı Güreşlerinde Recep Karanın, omzundan sakatlanarak ardındanda İsmail balabanın çapraz bağlarına aldığı darbe sonrası alanı terk etmeleri ayrı ve önemli notlardan biriydi.

GÜRBÜZ MANDIRA’DA BİRİNCİ, FİNİKE’DE YARI FİNALDE YENİLDİ

Her geçen gün Ali toparlanmaya başladı. Babaeski Büyükmandırada Orhan Okulu gibi iddalı ismi geçerek kürsüde birinci oldu.

Sonrasında ise Finike güreşlerinde Konyaaltı Belediyesi adına güreşen sahaların sarı fırtınası İsmail Balaban’a yarı finalde kaybetti.

BEYLİKDÜZÜ 1. YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİNDE FİNAL AYNI GALİP AYNI

Ali Gürbüz ilk defa yapılan Beylikdüzü güreşlerinde finale kadar güzel güreşler çıkartarak rahat geldi.çeyrek finalin en çok alkışlanan güreşi bi hayli uzun sürdü.

Şaban Yılmaz ve Sermest Bulut kıyasıya güreştiler. Öyle güreş tuttularki Sermest’in Şabanı deli eden el ense ve kafa kolları adeta şabanı şaşkına çevirdi. Altın puan süresi bile yarım saatten uzun sürdü.

Sermest’in bir anlık  dalgınlığından faydalanıp kasnağını kapan Şaban yere indirip arkasına dolanıp bastırınca bu müthiş mücadeleden galip çıktı. Ancak yarı finale omzundan sakatlanınca devam edemedi.

Ali Gürbüz’ün yarı finalde kurada rakibi Şaban Yılmaz devam edemeyince, Ali yarı finalsiz finale çıkınca burada Karamürsel’den Gökhan Arıcı ile karşılaştı. Güreşin normal süresinin ortalarına gelindiğinde Ali Gürbüz Gökhanı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı.

TEKİRDAĞLI HÜSEYİN ALKAYA PEHLİVAN GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ BİRİNCİ OLDU

Uzun bir süredir yapılamayan ver bu sene yeniden başlayan güreşlerde Ali Gürbüz ve Güngör Ekin Tekirdağ Sahil Er meydanında karşılaştı ve sonuç değişmedi.Güngör Ekini yenmeyi başaran Ali Gürbüz birinci oldu.

23 yıldır Ağalık yaparak efsaneleşen Halil Sayı yeniden Tekirdağ Güreş Ağası seçildi.

KAĞITHANE SADABAD ER MEYDANINDA ALİ GÜRBÜZ – FATİH ATLI GÜREŞİ NEFES KESTİ

Sezona iyi başlamayan Fatih Atlı ustası Bayram Ertan nezaretinde Ramazan ayına gireceğimiz son haftayı çok iyi değerlendirdi.

Mayıs ayından bu güne kadar birden fazla yenilgi alan ve severlerini düşündüren Samsunlu Fatih Atlı son haftada yaptığı akıl dolu güreşlerle formunun zirvesinde görüldü.

Geçtiğimiz cumartesi günü Sancaktepe güreşlerinde güçlü rakibi Recep Karay’la kıyasıya kapışan ve Recebin paça ve kasnaktan köşeye şıkıştırdığı anda müthiş bir hamleyle Karayı terse çevirmeyi başarınca Kürsüde birinci olan isim Fatih Atlı oldu.

Bir gün sonra ise Kağıthane Sadabad Er meydanında çok güzel hazırlanmış çayır ve düzenli alanda birbirinden çekişmeli güreş tutan ve rakiplerini geçen Ali Gürbüz Fatih Atlıyla normal sürede karşılıklı hamleler ve oyunlarla Kırkpınar öncesi formlarına tuttuklarını ispat ettiler.

Ali’de, Fatih’de karşılıklı yan kasnak ve iç kasnakta ısrarlı olarak biri birbilerini zorladılar, zaman zamanda bağlanarak, güreşi puanlamaya taşıdılar.

Kontrollü ve güzel geçen mücadelenin sonlarına yakın sürede Ali boyuduruktan kasnağa uzandığı esnada Fatih ani bir hareketle hızla alinin sağ bacağına dalarak dengesini toparlamaya fırsat vermeden attı ve bastırdı. Tam bu arada meydan hakemi puanı işaret ederek canlı yayında net gösterdik fatihe bir puan verdiğini ifadesini kuleye ısrarla gösterdi.

HAKEM HATALARI BU GİBİ FİNALLERE DARBE VURUYOR.

Kağıthane Finalinde Kırkpınar’ın flaş iki ismine yakışan bir yönetim gösteremeyen Ali Osman Uzçetin verdiği yanlış kararlarla gündeme damgasını vurdu.

TR TV Canlı yayınında açık ve net gösterdiğimiz görüntülerde,uzçetin Fatihin Aliyi fırlatıp attığı andan hemen sonra arkasına dolaşıp belinden sarıldığı anda tereddüt etmeden bir puanı Fatihe verdi. Herkes puanlamanın 5 dk lık süresinin devam ettiğini düşündü,diğer taraftan Ali’nin kuleye dönüp itiraza geçtiğinde ise yeniş kararını kuleden işaret edilmesi ise meydan ve kule arasındaki koordinasyon kopukluğunu ortaya çıkardı.

Güreş eğer süreyle birlikte puan alınmışsa meydan hakeminin bitişin vede galibin ilan edilmesini ifade eden kollarımın sağa ve sola bitiş işaretini çapraz hareketlerle göstermiş olması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

bir süre sonra kulenin Fatih Atlı’nın galip ilan etmesi  puanlama süresi içersinde aldığı bir puanla gerçekleştirdiğini biliyoruz.

BU SENE KIRKPINAR KAPALI KUTU

Değerli güreş severler bu sene 655 Kırkpınar inanın bana şuan Favorisini kestirmek mümkün değil. Bu durum sizler ve Pehlivanlar için çok iyi bir gelişme.

Bir birinden harika güreşler bizleri bekliyor olacak.

Orhan OKULU, Ali GÜRBÜZ, Recep KARA, Fatih ATLI, İsmal BALABAN, Mehmet YEŞİL YEŞİL, Osman AYNUR, Serkan SERTTÜRK, Sinan KAYA, Ekrem YAVUZ, Kaan KAYA, Faruk AKKOYUN, Salih ERİNÇ, Serhat GÖKMEN…. Çok iyi çalışıyorlar… tabi çapraz kura azizliğine uğramazsak müthiş mücadeleler seyredebileceksiniz.

Sözün özü 655.Kırkpınara 43 var ve Hakemi, Pehlivanı, Cazgır, Yağcısı, Davulcu, Zurnacısı, Seyircisi, Yöneticisi, Yazılı ve Görüntülü Medyasıyla hepimiz eksiklerimizi tamamlamalı ve KIRKPINAR 2016 Tarihine gölge düşürecek sorumsuzluklardan uzak olmalıyız..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. önder İLeri dedi ki:

  Bravo mehmet bey çok güzel özet gecmisiniz fakat silivri kavaklidaki gureslere bi iki satir deginebilirdiniz,bu guzel makale icun sizi tekrar kutlarim

  1. mehmet çelik dedi ki:

   selam önder Bey bu yazım bazı öne çıkan ve çarpıcı durumların merçek altına alınması sebebiyle ele alınmıştır.
   Silivri bu zamana kadar yapılanların en mükemmeliydi. saygılar.

 2. Candan Erkoç dedi ki:

  Ali Gürbüz sizin de belirttiğiniz gibi yavaş yavaş kendini toparlıyor..
  Kırkpınar da ise hakkınız var kim başpehlivan olur kestirmek zor..
  Kağıthane güreşleri finalinde ise tıpkı gözlemlediğiniz gibi hakemin basiretsizliği söz konusu.hemen hemen bütün finaller puanlamaya kalıyor.bu durumda finallere işini iyi yapan hakemler verilmesini bekliyoruz.
  Teşekkürler Mehmet Çelik.

BİR YORUM YAZ