04.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

MİNDERDEN ÇAYIRA TEKKEKÖYLÜ SALİH PEHLİVAN

MİNDERDEN ÇAYIRA TEKKEKÖYLÜ SALİH PEHLİVAN

SAMSUN ÇARŞAMBA’DA DOĞDU, TEKKEKÖY’DE İKAMET EDİYOR

Salih ERİNÇ, güreşin minderden gelen, Yağlı Güreş Başpehlivanlıkta  başarıyla devam eden, hırslı, çalışkan ve yetenekleri olan genç bir sporcu.

Samsun Çarşamba İlçesinde 20.05.1985 yılında dünyaya gelen Erinç Pehlivan halen yine Samsun’un önemli ve Büyük İlçelerinden olan Tekkeköy’de ikamet etmektedir. Sporculuk hayatına ise şuan Türkiye’nin Güreşte marka değeri yüksek olan ASKİ Kulübünde de sürdürüyor.

Güreşe Samsun Eğitim Merkezinde başlayan Baş Pehlivan,sırasıyla Ankara Büyükşehir Spor Kulübü, İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Spor Kulübü, Amasya Şeker Spor’da Olimpiyat Şampiyonumuz Mahmut Demir’in Başkanlığını yaptığı bu Kulüpte Salih Erinç Pehlivan’ın çok önemli tecrübeleri olmuştur. Amasya Şeker Spor bir birinden önemli yurt içi ve Yurt dışı Şampiyonluklarına rağmen, kulübün 2009 yılında kapatılması sonrasında ve tekrar Başkent Ankara’ya dönerek Adalet Spor Kulübünde devam eder. Sonrasında ise şimdiki durağı ASKİ olur.

SALİH ERİNÇ YILLARCA MİNDERDE CİDDİ BAŞARILARA İMZA ATTI

Tekkeköylü Salih Pehlivan çayırlarda olduğu kadar ulusal ve Yurt dışı çok önemli derecelere imza atmıştı. Yıldızlar, Gençler ve Büyüklerde Serbest stilde Türkiye Şampiyonlukları bulunan Erinç, Gençlerde Avrupa 3.lüğü ve Üniversiteler Arası (FISU) Dünya Şampiyonluğuda bulunmaktadır.

2008 den 2011 YILLARINDA MİLLİ TAKIMDA OLDUĞU İÇİN YAĞLIDA GÜREŞEMEDİ

Salih Erinç uzun yıllar Minderin tabanından geldiği için bu kargi_gureslerinde_baspehlivan_salih_erinc_oldualanda ulusal takımımızda 96 kg da ciddi bir kariyer elde etmişti. Öte yandan çayırlardaki başarısını Kırkpınar’a taşımayıda birlikte sürdürüyordu. Ancak dönemim Türkiye Güreş Federasyon Başkanı Dr. Osaman Aşkınbak tarafından alınan kararla  yağlı güreşten üç yıl kadar sadece minderde güreşebilen (Milli olduğu için) Erinç Pehlivanın çıkış yılı 2011(650.)Kırkpınar’ı olmuştu.

Samsun Tekkeköylü 1.75 boy, 98 kg ağırlığındaki hırçın, akıllı ve çok azimli Pehlivan Salih, 650. Kırkpınar’da Baş Altında kürsüye 3. olarak çıkma başarısını gösterdi. O sene 8-10 Temmuz tarihlerinde yapılan Kırkpınar’da TGF Yağlı Yürütme Kurulu Bağlı olduğu Başkan yardımcılarından Yaşar Kale tarafından yürürlüğe koyulan Başkan Bekir Çeker’in onayladığı 7 Baş Altı Pehlivanı Baş’a bunların içinde çalışkanlığı ile Salih Erinç Pehlivanda yerini aldı.

Federasyonun Kararıyla Salih Erinç ile birlikte başa çıkanlar ise Ali Altun, Ünal Karaman, Arif Akın, Ahmet Selbest, Abdullah Güngör, Ramazan Bircan 2011 de 650. Kırkpınar’da başa güreşmeye hak kazanan Baş Pehlivan olmuşlardı.

13417467_1716113315323342_4484797218940252174_n

ADEM KARA EKİBİNDE TAKIM ARKADAŞLARI UZUN YILLAR MÜCADELE ETTİĞİ 96 kg DA MİNDERİN EN İYİLERİ

Hazır yıl 2011 demişken 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarının Kalifikasyon Dünya Şampiyonası Ülkemizde İstanbul Sinan Erdem Salonunda yapılmış Serbest Stilde Takım Kaptanımız Serhat Balcı Final yapmış ve Gümüş madalya getirmişti.

Sıkleti 96 kg olan Serhat Balcı yıllarca Büyükler Milli Takımında ve liglerde hep rakipleri olan Salih Erinç ve Abdullah Güngör öte yandan da Faruk Akkoyun olmuştu.

Salih Erinç Şimdi Milli Takımdaki rekabet ortamından başka bir güzellikte Başlarında Adem Kara olmak üzere yine Milli Mayoda  ağır sıklette önemli başarıları bulunan Recep Kara ile birlikte Abdullah Güngör, Serhat Balcı ile aynı takımda çalışıp Kırkpınar’a hazırlanmaktadırlar.

2014-2015 ve 2016 SEZONLARINDA SALİH ERİNÇ KARNESİ

Minderden gelmesine rağmen tipik Karadeniz Adamı olan Salih Pehlivan hırçın, savaşçı, inatçı güreş tutmasıyla vede ani yenişme gücü reaksiyonuna sahip olma yeteneği güreş severler tarafında takdir görmektedir.

01-_21183bnaKaradeniz’in doğusuna düşen Samsun’un önemli ilçelerinden ve spor şehri olan hatta Karadeniz kıyısında en büyük Türk Bayrağını dalgalandıran Tekkeköy’de 2014 yılında yapılan güreşlerde Fatih Atlı ile yaptığı Final güreşi çok hareketli geçmiş, karşılıklı paça kasnak, paça kazık oyunları Salih’in çok sevdiği özelliklerinden biri olan karışık güreş, alanı dolduran güreş severler tarafında çok alkış almış, puanlamaya kadar uzanan güreş sonrasında Fatih’e kaybeden Salih Pehlivan için ikincilik kürsüsü ile tamamlanmıştı.

2015’te ise Akdeniz’in köklü ve tarihi güreşlerinden Elmalı Yaylasında Sarı Fırtına İsmail Balaban’la yaptığı yarı final maçı çok çekişmeli geçmiş ve burada İsmail’e kaybetmiş kürsüde 3. olarak bitirmişti.

Salih Erinç en güzel ve sıkı güreşlerinden biride yine 2015 yılında Kocaeli Kandıra güreşlerinde başarıya dönüştürdü. Yarı finalde Konyaaltı Belediyesi Güreşçisi 2013 Kırkpınar Baş Pehlivanı İsmail Balaban’la yapmış ve yenerek adını Finale yazdırmıştı.

Kandıra Namazgah Er Meydanında Finalde 2015 Kırkpınar Baş Pehlivanı Orhan Okulu ile karşılaşan Tekkeköylü Pehlivan Salih Erinç kıran kırana güreşte, zaman zaman çok hareketli karışık geçen maçta harika enstanteneler yaşanmış ve güreş Orhan Okulunun Keçi Dikmesi oyunuyla sonuçlanmıştı

2016 BOYUN FITIĞI RAHATSIZLIĞI SALİH ERİNÇ’İ ZORA SOKTUtarsus3

2016 Sezonuna sağlık problemi ile başlayan Salih Pehlivan çalışmalarına ara vermeden devam etti. Bir yandan tedavilerini sürdürmesine rağmen sezonun önemli güreşlerinde biri sayılan Kumluca güreşlerine bu sıkıntıyla başladı. İlk iki turu başarı ile boynundaki acıya rağmen tamamlayan Erinç, üçüncü turda hemşehrisi Şaban Yılmaz ile çok çekişmeli, sıkı bir mücadele sonrası yenildi.

Körfez güreşlerinde kürsüde kıstas olarak bakıldığında ilk sekizde tamamlayan Salih Erinç, ramazan ayının araya girmesi ile birlikte boyun fıtığı tedavisini devam ettirme imkanı buldu.

SALİH ERİNÇ PEHLİVAN “TAKIMIMIZ ÇOK GÜÇLÜ, UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Salih Erinç Güreş severler tarafından tanınan ve sevilen ünlü başpehlivan Ordu-Ünyeli Recep KARA gibi büyük bir ustayla çalışmanın huzuru içerisinde, Serhat BALCI ve Abdullah GÜNGÖR gibi önemli Pehlivanlarla, başımızda Adem Kara gibi çağdaş bir Koordinatörle gece gündüz çalışıyoruz. Erzurum Palandöken’de devam eden çalışmalarımızın hedefi her yıl olduğu gibi bu yılda Kırkpınar’da zirve olacaktır. Allah’ın izniyle kürsüde ismi olanlardan biriside ben olmak istiyorum”dedi.

Tekkeköylü Salih Erinç, güreşi karıştırmayı seviyor, ani hamleleri her an kendine özgü mücadele anlayışıyla, zor anları lehine çevirmede usta, paça kazık ve dalmalarda çok iyi, dayanıklılığı çok iyi, puanlama süresini sakin yorumlayabiliyor ve rakibini yaydırma süresini uzun tutmuyor. Ani oyunlarda her an sürpriz çıkartabiliyor. Hırslı, çalışkan, gününde bir Salih Erinç Kürsüden asla gözünü ayıracak gibi görünmüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Candan Ersoy dedi ki:

  Baş pehlivanlarımızı etraflıca tanıtan yazılarınıza birini daha eklemenize bir güreş sever olarak sevindim…Ve keyifle takip ediyorum..
  Dilerim devamı da gelir çünkü belirli isimlerin haricinde hiç bir yerde başpehlivanlar hakkında bilgi edinemiyoruz..
  Size güreşe verdiğiniz emek için kendi adıma teşekkür ederim sayın Mehmet Çelik.

  1. Mehmet Çelik dedi ki:

   İlginize teşekkürler.Elimizden geldiği kadara Sesini duyuramayan Pehlivanlarımızın her boyda bu sitede hayat hikayelerini okuma imkanı bulacaksınız.

BİR YORUM YAZ