03.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

Recep Kara, 2016 yağlı güreş sezonu ve geçmişe bakış

Recep Kara, 2016 yağlı güreş sezonu ve geçmişe bakış

“Recep Kara ve Altın Sezon 2016”

2016 yağlı güreş sezonunda yapılan güreşlerde 21 birincilik, 9 ikincilik ve 5 üçüncülük alarak toplamda 35 güreş müsabakasında kürsü yapan Recep Kara oldukça başarılı bir sezonu geride bıraktı.

Geçmişe baktığımızda oldukça başarılı bir güreş hayatı geçiren Kara, Kırkpınar tarihinede adını altın harfler ile yazdırdı.

2004 yılında Yaşayan Efsane Ahmet Taşçı’yı yenerek Kırkpınar Başpehlivanı olduğunda henüz 22 yaşındaydı. 2005 yılında yaşadığı sakatlık dolayısıyla başarılı bir sezon geçiremeyen Kara, 2006 yılında Osman Aynur’a finalde kaybederek büyük üzüntü yaşamıştı.

Hatalarından ders çıkartarak 2007 yılında Hasan Tuna’yı, 2008 yılında ise Ekrem Yavuz’u yenerek üst üste ikinci toplamda üçüncü kez Kırkpınar altın kemerine ulaşmıştı.

Kemere oldukça yaklaşan Kara, kendinden emin olarak 2009 yılında Kırkpınar’a geldiğinde şüphesiz en büyük favori olarak gözüküyordu. Hesapta olmayansa uzun yıllar kendisine ezeli rakip olarak karşısına çıkacak olan Mehmet Yeşil Yeşil’di.

Mehmet Yeşil Yeşil, Recep Kara’nın olduğu gibi her pehlivanın hayali olan altın kemerin ebedi sahibi olma hayaline sor vermişti. İlerde aynı senaryonun başrolünde tabi Mehmet Yeşil Yeşil’de olacaktı.

2009 yılı Recep Kara için hayallerinin son bulduğu bir yıl olmuştu. Tabi sakatlıklarda başarılı pehlivanın peşini o günden bugüne hiç bırakmadı ve hala da devam ediyor.

2011 yılında tekrar Kırkpınar finalinde boy gösteren Recep Kara, Ali Gürbüz’e kaybederek yeni bir ezeli rakibe daha sahip oldu. 2012 yılında ise aynı hüsranı yaşayarak ikincilik ile yetindi.

 

Ve geldi çattı 2016 yeni bir başlangıcın miladı oldu.

 

655. Kırkpınar yağlı güreşlerinde birçok başpehlivanın kendine has nedenler ile hedeflerini en yüksek çıtaya koyduğu bir zamanda rakiplerini saf dışı bırakarak Kırkpınar birinciliğini elde etti.

 

Dile kolay 12 yıl boyunca zirvenin ya ucunda, ya kısında ya da yanında yağlı güreş tarihinde adını üst sıralara yazdırdı.

Şimdi ise Başpehlivan Recep Kara’nın tek eksiği Altın Kemeri ebedi sahibi olabilmek. Bakalım olabilecek mi?

Biz merak ediyoruz 🙂

Saygılarımızla.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ