04.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

RİO OLİMPİYAT OYUNLARI YILDIZI GÜREŞÇİLERİMİZ

RİO OLİMPİYAT OYUNLARI YILDIZI GÜREŞÇİLERİMİZ

Türk Güreşi son yıllardaki yükselişini Rio Olimpiyat Oyunlarında taçlandırdı. Rio’da kazandığımız 8 madalyanın 5’inde Güreşçilerimizin imzası vardı.

1 Altın 2 Gümüş 2 Bronz Toplam 5 madalya kazanan güreşçilerimiz 1964 Tokyo’daki 2 altın 3 gümüş 1 bronz toplam 6 madalyadan sonra sayısal olarak en başarılı olimpiyatlarını yaşadı.

Taha AKGÜL Rio’da Tek Altın Madalyamızı kazanırken Dünya ve Avrupa Şampiyonluklarına Olimpiyat şampiyonluğunu da ekleyerek kariyerindeki tek eksik madalyayı da kazanmış oldu. Rıza KAYAALP olimpiyat 2.si olarak Londra Olimpiyat Oyunları bronz madalyasına ikinci madalyasını ekledi Rıza Kayaalp hedefini Tokyo 2020′ de 3. Olimpiyat madalyası olarak belirledi. Selim YAŞAR Dünya 2.liği ve 3.lüklerine Olimpiyat Gümüş Madalyasını da ekledi… Soner DEMİRTAŞ da Avrupa Şampiyonluğuna Rio Olimpiyat Bronz madalyasını da ekledi. Cenk İLDEM’in Avrupa 2.si ve Dünya 3.lükleri vardı. Rio Olimpiyat Bronz Madalyasıyla kariyerini zenginleştirdi. Şimdi bu 5 Güreşçimizin de 2020 Tokyo’da hedefleri şampiyon olarak Altın Madalya kazanmak olacaktır…

Ankara ASKİ Spor Kulübü Şampiyon Taha Akgül ve 2.Rıza Kayaalp ile gurur duyarken İstanbul B.Ş.Bld. Spor Kulübümüz de Olimpiyat 2.si Selim Yaşar Bronz adamlar Cenk İldem ve Soner Demirtaş ile aynı gururu yaşadılar. İstanbul B.Ş.Bld. Spor ayrıca halterde Daniyar İsmailov ile gümüş madalya taekwondoda Nur Tatar’ın bronz madalyası ile ülkemize 5 madalya kazandırarak en başarılı Kulübümüz oldu.

Rio’ da yaşanan sakatlıklar ve hakem hatalarıyla Selçuk Çebi, Yasemin Adar, Buse Tosun, Elif Jale Yeşişırmak ve Hafize Şahin madalya kazanamadılar. Ancak Buse Tosun ve Hafize Şahin Olimpiyat 7. si Yasemin Adar ise 8. olarak isimlerini Olimpiyat Şeref Kütüğüne yazdırdılar.

Rio Olimpiyat Oyunlarında güreşte Rusya 4 altın 3 gümüş 2 bronz 9 madalya ile en başarılı ülke okrken Japonya da özellikle kadınlarda kazandığı 4 altın 3 gümüş toplam 7 madalya ile ikinci sırada yer aldı.

Küba grekoromende kazandığı 2 altın 1 gümüş madalya ile 3.sırada, ABD ise 2 Altın 1 bronz madalya ile 4. Türkiye 1 altın 2 gümüş 2 bronz madalya ile 5.sırada yer aldı. İran 1 altın 1 gümüş 3 bronz madalya ile 6.sırada yer buldu.

Gürcistan Ermenistan Sırbistan ve Kanada birer altın madalya sevinci yaşadılar. Azerbaycan hiç altın madalya kazanamazken 3 gümüş 6 bronz toplam 9 madalya ile başarılı bir olimpiyat geçirdi. Sonuçta Atasporumuz Güreş tarih boyunca gösterdiği geleneksel başarıyı Rio Olimpiyat Oyunlarında da devam ettirdi. Türk Milletinin bu sıkıntılı döneminde sporseverlerin bir nebze olsun yüzünü güldüren güreşçilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Çok sağolunuz Minderin Arslanları…

İnşaat Mühendisi Yusuf TAŞKAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ