03.07.2019 - Güreşin Adresi & Güreş Dair

YAMAN İNANÇ

YAMAN İNANÇ

YAMAN İNANÇ, 07.02.1943 YILINDA GÖNEN’İN ÜÇPINAR KÖYÜNDE DÜNYAYA GELDİ.


İLKOKUL YILLARINDA HASTALIKLAR İLE BOĞUŞAN İNANÇ, HASTALIĞI YÜZÜNDEN OKULA GİDEMEYEREK DEVAMSIZLIKTAN 1’İNCİ SINIFI 3 KERE OKUMAK ZORUNDA KALDI. BABAANNESİNİN GAYRETLERİYLE İLKOKUL BİTİREREK EĞİTİM HAYATINA SON VERDİ.


GÜREŞE BAŞLAMA HİKAYESİ İSE OLDUKÇA İLGİNÇ. BANDIRMA’DAN DAVULUN SESİNİN DUYULMAYA BAŞLANDIĞI ZAMANLARDI. ER MEYDANI ALLAH ALLAH NİDALARIYLA İNLERKEN BİR DE BAKTIM BABAMIN ARKADAŞLARI BANA DA KİSPET GİYDİRDİLER. ÇOK CILIZ OLDUĞUM İÇİN KİSPETİN KENARLARINA LASTİK KOYMUŞLARDI.

KİSPETİ GİYİP BABAMIN KARŞISINA ÇIKTIĞIMDAYSA BABAM BANA “SENDEN PEHLİVAN OLMAZ” DEDİ. BU SÖZ YAMAN İNANÇ’IN DÖNÜM NOKTASI OLDU. BABASININ O SÖZÜNE ÇOK KIZAN İNANÇ, ADAPAZARLI BAŞPEHLİVAN SEZAİ KANMAZIN YANINA GİTTİ. SEZAİ KANMAZ’DA DELİKANLIYI GERİ ÇEVİRMEK OLMAZ DİYEREK YANINA ALIP ÇALIŞTIRDI.


1960 YILINDA İLK KEZ KATILDIĞI KIRKPINAR’DA EN TEKNİK GÜREŞÇİ SEÇİLDİ. VE O YIL EŞREF ŞEFİK RADYODA GÜREŞ SOHBETLERİ ADINDA BİR PROGRAM YAPIYORDU, YAMAN İNANÇ HAKKIMDA “ÇERKEZİ ERKÂNI HARBİYESİ SEYRETMEK İSTİYORSANIZ KARA HÜSEYİN’İN OĞLUNU SEYREDİN” DEMİŞTİ. ÇOK GURUR DUYMUŞTU.

SÜREKLİ GÜREŞLERİ TAKİP ETTİĞİM İÇİN 2 YIL EVE GİTMEDİM. SABRİ ACAR İLE İSTANBUL’A GÜREŞE GİTTİĞİMİZDE ABİSİ NEJDET İNANÇ’IN EVİNDE KALIYORLARDI. 1964 YILINDA VATANİ GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEK İÇİN ASKERE GİDEN YAMAN İNANÇ, ANKARA’DA TANK EĞİTİM ALAYINDA VATANİ GÖREVİNİ YAPTI. DAHA SONRA MANİSA’DA KAPALISPOR SALONU AMİRİ OLAN İNANÇ, 1969 YILINDA AYŞEN ONGÜL İNANÇ İLE NİŞANLANDI. 1970 YILINDA İSE EVLENDİ.

MANİSA’DA GERÇEKLEŞEN PANKREAS GÜREŞLERİNDE AMERİKALI GÜREŞÇİYE MİNDERİ DAR EDEREK GALİP GELDİ. 1970 YILINDA KIRKPINAR’DA BAŞALTI BOYUNDA GÜREŞTİ. PİYASA GÜREŞLERİNDE İSE BAŞ BOYUNDA YER ALDI.
YAMAN İNANÇ, EN GÜÇLÜ RAKİPLERİNİN SABRİ ACAR, ORDULU DAVUT YILMAZ VE AYDIN DEMİR OLDUĞUNU SÖYLEDİ.


BAŞARIYLA YAPTIĞI OYUNLAR İSE;
KOLTUK ALTINDAN BUDAMA, PAÇA KAZIK, ŞAK KÜNDESİ VE KILÇIKTI.

1973 YILINDA BERLİN’E TAŞINAN YAMAN İNANÇ, ALMANCA ÖĞRENEBİLMEK AMACIYLA FABRİKADA İŞE GİRDİ. ALMANCAYI ÖĞRENDİKTEN SONRA POLİS TEŞKİLATINDA ŞOFÖR OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADI.

BİR OĞLU VE BİR KIZI OLAN YAMAN İNANÇ, 2007 YILINDA GÖNENE KESİN DÖNÜŞ YAPTI.


VE HALEN İÇİNDE GÜREŞ SEVDASI İLE GÖNEN’DE GÜREŞE HİZMET ETMEKTE…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ